Avid prezentuje nową wersję Sibelius 8
Sibelius to najlepiej sprzedający się na świecie edytor nutowy któremu zaufało mu wielu najlepszych kompozytorów, wydawców a także muzyków i studentów. Za pomocą programu Sibelius 8 możesz promować swoją twórczość na więcej sposobów niż kiedykolwiek wcześniej. Aby twój talent mógł wyróżniać się z tłumu w Sibeliusie szybciej stworzysz piękne, profesjonalne partytury i łatwo podzielisz się swoimi kompozycjami w wersji audio i wideo, z niezwykle realistycznym muzycznym frazowaniem. To najszybszy, najinteligentniejszy i najłatwiejszy sposób, aby napisać muzykę na koncert, do filmu i telewizji, rozrywki lub w klasie.
Zobacz prezentację nowego Sibeliusa 8
Nowości w Sibelius 8
Lepsza dostępnosć programu
Nowa wersja 8 przynosi nowe możliwości w dostępie do programu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników Sibelius 8 oprócz bezterminowej licencji dostępny jest teraz także jako roczna lub miesięczna subskrypcja dla osób korzystających z programu okazjonalnie. Teraz każdy ma wybór w jaki sposób chce używać Sibeliusa.
Subskrypcja miesięczna
To najprostszy sposób aby dołączyć do grona użytkowników programu Sibelius. Możesz wskoczyć na pokład lub z niego wysiąść kiedykolwiek chcesz i kiedy jest ci to potrzebne. Jeżeli masz masz do zrealizowania jakiś projekt w ciągu kilku miesięcy to jest to opcja dla ciebie.
Subskrypcja roczna
Roczna subskrypcja to kolejny poziom dostępu do Sibeliusa. Z tą subskrypcją masz dostęp do wszystkich funkcji Sibeliusa przy rocznej opłacie za program, którą możesz przedłużyć na kolejny rok.
Avid Suport i Upgrade Plan
W poprzednich wersjach Sibeliusa nowe funkcje programu były zbierane i wypuszczane jako jedna aktualizacja programu. Działo się to dopiero, kiedy poszczególne elementy zbiorczej aktualizacji były gotowe. Regularne duże aktualizacje Sibeliusa wraz z nowymi funkcjami programu ukazywały się co 2 lata. Teraz ulepszenia i poprawki będą udostępniane zaraz po tym jak będą ukończone. Mając aktywny 12 miesięczny Avid Support i Upgrade Plan zawsze masz najnowszą wersję Sibeliusa. Kiedy pojawią się nowe aktualizacje w oknie programu otrzymasz powiadomienie i będziesz mógł w łatwy i szybki sposób go zaktualizować. Dodatkowe wsparcie techniczne Avida daje ci pewność że w razie problemów zawsze możesz skontaktować się z fachowcami Avida, telefonicznie lub mailowo, którzy rozwiążą twój problem.
Zapisuj muzykę na Surface Pro z użyciem pena
Oprócz nowych licencji nowy Sibelius ma teraz unikalne funkcje które dają ci pełną swobodę w tworzeniu muzyki, oraz poszerzają możliwości korzystania z cyfrowych zapisów nutowych. Sibelius 8 posiada teraz funkcję Annotate, która daje unikalną możliwość wpisywania odręcznych notatek na partyturze i wprowadzania nut bezpośrednio na ekranie dotykowym. Posiada także wbudowaną obsługę gestów multi-touch oraz wspiera urządzenia mobilne Surface Pro 3 z obsługą pena.
Dodawaj nuty i komentarze wprost na pięciolinii
Dzięki nowej funkcji Annotate możesz zapisywać odręcznie własne notatki i uwagi wprost na zapisie nutowym podczas komponowania. Odręczne notatki możesz zapisywać za pomocą myszki, padu dotykowego, na tablecie lub penem na urządzeniach mobilnych Surface Pro. Zaznaczaj obiekty, zapisuj komentarze i uwagi dla muzyków lub studentów. Ponieważ odręczne notatki są inteligentnie grupowane i zapisywane wraz z projektem nie musisz się obawiać, że znikną po zapisaniu dokumentu. To idealne rozwiązanie dla nauczycieli i studentów, gdzie nauczyciel oceniając prace studenta, może zakreślać i dodać uwagi bezpośrednio na dokumencie i odesłać poprawioną pracę z powrotem do studenta. Kiedy notatki nie są już potrzebne mogą zostać wyłączone aby nie zaciemniały zapisu nutowego kiedy chcesz go wydrukować.
Bądź interaktywny z twoim projektem
Jeżeli pracujesz na laptopie z padem dotykowym lub używasz Surface Pro 3 możesz szybko i naturalnie wejść w zapis nutowy, powiększając lub zmniejszając widok partytury za pomocą gestów multi-touch. Dzięki temu nawigacja i edycja jest jeszcze wygodniejsza. Możesz nawet zdefiniować poziom powiększenia i pomniejszenia dla szybkiego podwójnego dotknięcia.
Skanuj nuty i przenoś je do Sibeliusa
Sibelius 8 posiada dodatkowe narzędzia ułatwiające twoja kreatywność. Wbudowana aplikacja Photoscore & NotateMe Lite może importować skany i pliki PDF w ciągu kilku sekund, zamieniając twoje papierowe kompozycje w cyfrowe pliki gotowe do edycji. Możesz nawet pisać muzykę na tablecie i przerobić odręczny zapis na profesjonalny zapis nutowy. Dodatkowo z Audioscore Lite możesz tworzyć partytury konwertując muzykę z CD, śpiewając lub grając na instrumencie przez podłączony mikrofon - i wysłać to bezpośrednio do Sibeliusa. Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowane narzędzie do skanowania lub konwersji audio z plików MP 3, MIDI i innych materiałów, możesz skorzystać z pełnych wersji Photoscore & NotateMe oraz Audioscore Ultimate 8. Możesz to zrobić kupując aplikacje osobno lub w zestawie Sibelius 8 z pełnymi wersjami Photoscore & NotateMe i Audioscore Ultimate 8. Jeżeli posiadasz starszą wersję Sibeliusa możesz skorzystać z upgradu Sibeliusa wraz z tymi programami. Aby zrobić upgrade posiadanego Photoscore i Audioscore Ultimate do najnowszej wersji odwiedź stronę firmy Neuratron
Szybka aktywacja programu
Avid odświeżył i uprościł cały proces aktywacji programu więc możesz szybko zacząć używać program i łatwo przenosić go na inny komputer. Nie musisz już więcej używać numeru seryjnego, System ID i Activation ID aby aktywować, odłączyć lub podłączyć na nowo Sibeliusa kiedykolwiek będziesz chciał zmienić komputer. Teraz możesz aktywować Sibeliusa na dowolnym komputerze przez proste zalogowanie się do na konto Avid. Plus dodatkowo masz tam dostęp do supportu, plików instalacyjnych oraz do Avid Marketplace.
Pracuj szybciej i korzystaj z pięknej grafiki w Windows
Dla użytkowników Windows Sibelius ulepszył graficzny interfejs użytkownika i obsługę monitorów wysokiej rozdzielczości, co pozwala ci na komfortową pracę oraz piękny widok nut. Dodatkowo zwiększono dostępność do funkcji Sibeliusa, które potrzebujesz z ulepszonymi ikonami w pasku narzędziowym.
Zwiększ swoje możliwości z programem szkoleniowym Sibelius
Kiedy przychodzi do komponowania poważnych produkcji do filmów i programów telewizyjnych, profesjonaliści preferują Sibeliusa, ponieważ kompozycje mogą być łatwo integrowane z systemami Pro Tools i Media Composer, które są używane w przemyśle muzycznym na całym świecie. Jako uczestnik autoryzowanych kursów treningowych Avida, studenci, kompozytorzy, aranżerzy i wydawcy muzyczni mogą dogłębnie poznać profesjonalne narzędzia Sibelius na najwyższym poziomie, niezależnie od poziomu umiejętności. Wraz z uznanymi w przemyśle muzycznym certyfikatami Sibelius możesz przystąpić do egzaminów aby stać się certyfikowanym użytkownikiem Avid, zapewniając kompetencje i ekspercką wiedzę osobom z którymi współpracujesz.
Cechy Sibelius 8
Komponuj i edytuj
Sibelius jest najszybszym, najsprytniejszym i najłatwiejszym sposobem na tworzenie i edycję zapisów nutowych. Zapewnia rewolucyjne narzędzia usprawniające pracę i oszczędzające twój czas. Należą do nich między innymi magnetyczny layout, partie dynamiczne oraz okno paska czasu - plus potężny zestaw narzędzi takich jak elastyczne wprowadzanie nut MIDI, wirtualny keyboard, wirtualny gryf gitarowy i wiele innych. Z taką funkcjonalnością i wieloma innymi zaletami Sibelius zwiększa twoją kreatywność, tak abyś mógł tworzyć doskonałe kompozycje.
Mgnetyczny Layout - tylko w Sibelius
Pisz perfekcyjnie nuty dwa razy szybciej
Mgnetic Layout to unikalna funkcja dostępna tylko w Sibelius, która dba o każdy szczegół zapisu nutowego. Potrafi ona zaoszczędzić ogromną ilość twojego czasu, potrzebnego do opracowania świetnie wyglądającej partytury. Kiedy wpisujesz nuty, Sibelius inteligentnie wpasowuje wszystkie obiekty, dając im tyle miejsca ile potrzebują, jednocześnie unikając wszelkich możliwych kolizji. Na końcu dostajesz w pełni profesjonalny dokument, gotowy do druku lub eksportu.
Magnetic Layout w praktyce
Gdy wpisujesz tekst, muzykę, znaki dynamiki, symbole akordów i inne obiekty, wszystkie automatycznie przesuwają się, aby całość była tak przejrzysta jak to tylko możliwe. Podobne obiekty wyrównują się do określonych pól, rzędów i kolumn oraz są odpychane przez inne aby nie zachodziły na siebie. Dzięki tamu masz najlepsze wykorzystanie przestrzeni na stronie. Linie dynamiki ustawiają się w wierszach i kolumnach bez zachodzenia na nuty. Tekst usuwa się od najniższych nut, ale pozostaje w równej linii. Znaki tempa symbole akordów i inne obiekty są organizowane w schludnym porządku bez żadnych kolizji. Kiedy przeciągasz jakiś obiekt na skomplikowanej partyturze, pozostałe przeskakują na odpowiednie miejsca. W ekstremalnych sytuacjach kiedy nie można uniknąć kolizji Sibelius zawsze wskaże ci je na czerwono abyś mógł uwzględnić swoje poprawki.
Inteligentna pięciolinia
Pozycje pięciolinii są optymalizowane przez Sibeliusa tak aby odstępy miedzy nimi zapewniły wystarczająco miejsca dla wysokich i niskich nut, tekstów i innych znaków. Dodaje też dodatkowe miejsce pomiędzy grupami instrumentów aby poprawić ich czytelność. Sibelius oszczędza też przestrzeń pomiędzy pięcioliniami tam gdzie nie ma dużo miejsca.
Zaawansowane opcje
Zaawansowani użytkownicy mogą zamrozić pozycje obiektów w złożonym zapisie nutowym. Możesz tez wyłączyć magnetyczny Layout dla indywidualnych obiektów lub dla całego projektu. Mimo że prawdopodobnie nie będziesz tego potrzebował, możesz nawet określić które obiekty są najważniejsze i jak dużo wolnej przestrzeni ma być wokół nich, oraz które mają być wyrównywane.
Partie Dynamiczne
Partie dynamiczne u innych
W innych programach wymagane jest wyciąganie partii instrumentalnych z całego zapisu. W Sibelius masz do dyspozycji partie dynamiczne. Ta świetna funkcja automatycznie tworzy partie oddzielnych instrumentów i natychmiast uaktualnia je, kiedy zmieniasz coś w projekcie. Partie dynamiczne oszczędzają wiele godzin twojej pracy. W innych programach najpierw musisz wyodrębnić je a potem sprawdzić i oczyścić. Jeżeli zrobisz jakieś zmiany w zapisie nutowym, co często ma miejsce, musisz tak samo spędzić wiele czasu na dokonanie poprawek w partiach instrumentalnych lub wyciągnąć je z partytury na nowo. Nie w Sibeliusie.
Automatyczne partie dynamiczne
Partie dynamiczne to mocne narzędzie które samo tworzy oddzielne partie i natychmiastowo je aktualizuje gdy robisz zmiany w zapisie nutowym. Od razu, kiedy rozpoczynasz nowy projekt, twoje partie instrumentalne już w nim są. Możesz w każdej chwili je podglądnąć z paska narzędzi programu. Także kiedy dodajesz nową muzykę do zapisu pojawia się ona w formie nowych partii. W rzeczywistości Sibelius od razu aktualizuje partie do tego co zmieniasz w zapisie. Możesz nawet pisać muzykę w partiach a Sibelius automatycznie dostosuje cały zapis nutowy. Jeżeli chcesz możesz też zmieniać partie bez wpływu na zapis nutowy. Sibelius także automatycznie transponuje je kiedy jest to konieczne, grupuje odpowiednie obiekty i dołącza właściwe znaki jak oznaczenia czasu i zmiany tempa. Możesz skupić się jedynie na tworzeniu i nie myśleć o innych technicznych zawiłościach programu.
Łatwa zmiana instrumentów
Zapis nutowy często ma 2 lub więcej instrumentów które są grane przez tę sama osobę np przez perkusistę, lub klarnet który dubluje saksofon. Czasami też potrzebujesz przepisać całą część dla innego instrumentu. Teraz Sibelius robi to automatycznie. Po prostu zrób zmianę instrumentu gdziekolwiek potrzebujesz a Sibelius zmieni go od tego momentu, zmieniając jego nazwę, klucz a nawet transpozycję jeżeli to konieczne. Jeżeli piszesz muzykę dla nietypowego instrumentu, możesz zaprojektować całość samodzielnie zmieniając to co potrzebujesz - od glockenrimba do trąbki w F#. Tylko wyobraźnia jest twoim ograniczeniem.
Auto Layout
Sibelius także przerzuca partie. Ustawia dogodnie zmiany stron, pozycje nut, nowe sekcje, zmiany tonacji i inne, aby muzycy łatwo je widzieli. W efekcie prawie nie musisz dostosowywać partii. Przejrzyj je i wydrukuj. Możesz wydrukować cały zestaw partii jednym kliknięciem myszki oraz ustawić ile kopii potrzebujesz dla poszczególnych instrumentów.
Przyspieszona nawigacja
Z nowym oknem linii czasowej masz szybki podgląd na całą strukturę partytury. Nie ma znaczenia jak bardzo rozbudowany jest twój projekt. Możesz szybko przejść do dowolnego fragmentu, aby go zmienić lub odtworzyć. Kliknij dowolny pasek na linijce czasu lub w dowolny punkt orientacyjny, np ważne elementy jak znaki rewizyjne, repetycje, komentarze, oznaczenia tonacji, tempa i inne, a znajdziesz się dokładnie tam gdzie potrzebujesz.
Natywna obsługa systemu 64bit
Dzisiejsze komputery posiadają hardware i systemy operacyjne przystosowane do pracy w środowisku 64 bitowym, które są szybkie i posiadają dużą ilość pamięci RAM. Taki komputer daje ci możliwość wykorzystania potencjału systemów 64 bitowych aby pracować szybciej z większa ilością instrumentów wirtualnych i efektów.
Uwolnij potencjał komputera
Sibelius jest idealną platformą dla muzyków, którzy szukają wydajnej platformy do mocnych komputerów 64bitowych. Sibelius jest w pełni natywnym programem do notacji muzycznej który obsługuje systemy 64 bitowe więc jest gotowy do najbardziej wymagających projektów. Wysoka wydajność programu i szybkość działania znacząco przekłada się na efekty twojej pracy. Teraz możesz pracować z większą ilością wtyczek i efektów niż do tej pory.
Muzyka bez limitów
Tylko systemy 64 bitowe pozwalają adresować więcej niż 4GB pamięci RAM potrzebnej dla dużej ilości profesjonalnych bibliotek brzmieniowych które są obecnie używane. Wraz z pełną obsługą VST Audio Unit możesz wgrać tak dużo sampli jak tylko twój komputer jest w stanie uciągnąć a Sibelius nie ominie ani jednego taktu.
Obsługa wielu rdzeni procesora - Tylko w Sibelius
Silnik audio wbudowany w program Sibelius inteligentnie włącza dodatkowe rdzenie procesora w zależności od ilości używanych wirtualnych instrumentów oraz efektów i efektywnie zarządza zasobami twojego komputera.
64-bit ReWire - tylko w Sibelius
Technologia Re-Wire ze względu na swoja specyfikę nie jest jeszcze dostępna na platformach pracujących z rozdzielczością 64bitową. Sibelius jednak może pracować jako aplikacja 64 bit i komunikować się z innymi aplikacjami 32bit, dzięki unikalnym procesom wewnętrznym programu. Re-Wire jest standardem który pozwala nagrywać z Sibeliusa na platformie DAW jakiej jak na przykład Pro Tools. Re-Wire synchronizuje także Sibeliusa z zewnętrznym programem, aby oba programy mogły odtwarzać w tym samym czasie - rozpoczęcie odtwarzania w jednym powoduje włączenie go także w drugim. Daje to nowe możliwości użycia Sibeliusa. Na przykład możesz dodać akustyczną linię solo instrumentu do odtwarzania w Sibeliusie przez nagranie twoich nut do DAW, lub odtwarzać z Sibeliusa lub DAW jednocześnie. Re-Wire jest szeroko używany przez rożne programy więc możesz podłączyć Sibeliusa do prawie każdego programu jak Pro Tools, Cubase, Logic, Digital Performer, Cakewalk, Reaper, GarageBand i inne. Tylko Sibelius pozwala ci na taką opcję.
Bank pomysłów - Idea Hub
Ta unikalna funkcjonalność Sibeliusa pozwala ci zapisać i używać fragmenty utworów. Zachowaj swoje muzyczne pomysły lub wykorzystaj ponad 2000 tych które są już w bogatej bibliotece Sibeliusa. Kiedy tworzysz muzykę nigdy nie wiesz jakie inne pomysły na melodie, rytm, akompaniament lub progresję akordów nagle przyjdą ci na myśl. Teraz zamiast zastanawiać się co z tym zrobić, po prostu kliknij i zapisz go sobie jak w notatniku do wykorzystania w przyszłości. Potem możesz ich użyć w innym projekcie. Sibelius będzie nawet transponował je do twojego kolejnego projektu.
Oznaczaj, organizuj i przeglądaj
Pomysły mogą mieć dowolna długość, rodzaj i liczbę instrumentów. Kiedy pomysł jest już zapisany możesz go edytować. Wpisując odpowiednią nazwę znacznika którą sobie wybierzesz (canon, lyrical, riff) łatwo odnajdziesz go w bibliotece. Możesz nawet oznaczyć grupę pomysłów innym kolorem. Okno pomysłów pozwala na wyszukiwanie ich przez odpowiednie słowa kluczowe, nazwy instrumentów, tonacje inne, a nawet odtworzenie ich. Możesz tez je wyeksportować do pliku aby podzielić się nim z innymi.
Gotowy dla studentów
Zbiór ponad 2000 pomysłów muzycznych to idealne narzędzie do nauki dla nauczycieli i studentów z ogromną ilością stylów począwszy od muzyki klasycznej, poprzez jazz, muzykę etniczną rock, aż po hip-hop. Przez użycie ich w projektach, studenci na każdym poziomie zaawansowania, mogą odkrywać jak łączyć melodie, harmonię i rytmy, tworząc nowe muzyczne struktury. Studenci mogą rozpocząć z 2 pomysłami dla inspiracji lub użyć pomysłów jako bloków, by stworzyć kompletną aranżację. Nauczyciel może sprawdzać strukturę kompozycji ponieważ Sibelius zaznacza, gdzie pomysły zostały użyte w zapisie nutowym. Jeżeli chcesz możesz wyłączyć gotowe pomysły w Sibeliusie lub stworzyć określone ćwiczenie dając do dyspozycji tylko kilka z nich.
Zmiany w zapisie i porównanie wersji - tylko w Sibelius
Czy kiedykolwiek napisałeś coś lepiej za pierwszym razem? Funkcja Versions w Sibelius pozwala ci zajrzeć wstecz do wcześniejszych wersji projektu aby zobaczyć jakie zmiany zostały w nim wprowadzone. Współpracownicy i aranżerzy mogą w ten sposób sprawdzić jakie zmiany wprowadzili orkiestratorzy, wydawcy oraz inne osoby. Takie rozwiązanie oszczędza twój czas i nerwy. Nie musisz przekopywać swoich papierowych wersji lub szukać w koszu tego co się pozbyłeś. Aby zobaczyć wcześniejszą wersję projektu wybierz ich listę na pasku narzędzi. Możesz wydrukować wcześniejsze wersje, odtworzyć je lub wyeksportować do osobnego pliku. Możesz tez skopiować z nich muzykę lub przywrócić cały projekt do wcześniejszego stanu. Aby zapisać wersję w danym momencie po prostu kliknij przycisk a data, czas, nazwa i opcjonalny opis zostaną zapisane razem z nią. W ten sposób zawsze wiesz która wersja jest która. Wszystkie wersje są zapisywane w projekcie nad którym pracujesz więc nie musisz ich później szukać na dysku komputera.
Porównanie wersji
Co więcej możesz nawet porównać 2 wersje ze sobą lub 2 różne zapisy nutowe aby zobaczyć ich różnice. Daje ci to podsumowanie oraz szczegółową listę wariacji pomiędzy nimi. Obiekty które zostały dodane, zmienione lub usunięte są zaznaczone kolorami więc łatwo je odnaleźć. Możesz nawet wyeksportować listę zmian i znaków na każdej stronie gdzie widnieją podświetlone obiekty.
Dodawaj komentarze
Komentarze są jak kartki które doklejasz do nut. możesz ich używać jak prawdziwe zapisując na nich notatki dla siebie lub dla kogoś innego. Aby stworzyć notatkę kliknij przycisk na pasku narzędzi i zacznij pisać. Sibelius automatycznie doda twoje imię, datę i czas. Dodawaj komentarze do wybranych fragmentów a zostanie w min zapisany odpowiedni instrument i takt. Komentarze mają odpowiedni kolor przypisany do ich autora – idealnie, jeżeli dzielisz nuty ze studentami, nauczycielami, aranżerami lub wydawcami. Możesz też zmienić ich wygląd, rozmiar lub ukryć je w projekcie.
Zadaniowy interfejs
Interfejs użytkownika w Sibelius jest zadaniowy i posiada kolejne zakładki, które poprowadzą cię przez cały proces tworzenia nut od początku do końca. Każda funkcja ma zarówno ikonę i opis i masz do niej dostęp przez przycisk lub skrót klawiszowy - z pełną kontekstową pomocą, dostępną kiedy tylko potrzebujesz.
Wstążka interfejsu
Polecenia na wstążce interfejsu znajdują się na samej górze okna programu. Zastąpiła one menu i paski narzędzi. Wszystkie funkcje programu są logicznie ułożone w 10 zakładkach plus specjalna zakładka File. Porządek funkcji od prawej do lewej odnosi się do typowego cyklu tworzenia nut, od dodania instrumentów i taktów, przez wprowadzanie nut, dodawanie elementów notacji i innych znaków, dodawanie tekstu, układu zapisu, przygotowanie części, przeglądu i ostatecznego zapisu. Każda funkcja ma swoją ikonę i kiedy na nią najedziesz, pojawi się wskazówka do pomocy. Wstążka inteligentnie zmniejsza się do rozmiarów okna dokumentu i wielkości ekranu więc masz zawsze dostęp do każdej funkcji za pomocą maksymalnie 3 kliknięć.
Zakładkowy interfejs dokumentu
Sibelius posiada nowoczesny zakładkowy interfejs dokumentu tak jak w twojej przeglądarce internetowej. Otwórz indywidualne części w oddzielnych zakładkach w tym samym dokumencie i szybko przełączaj się miedzy nim na wygodnym pasku zakładek. Możesz otworzyć dowolna zakładkę w nowym oknie przez prze klikniecie jej prawym przyciskiem -> wybierz nowe okno.
Doskonała ergonomia
Intuicyjny interfejs programu sprawia, że praca z nim jest szybka i wydajna. Możesz zmieniać rozmiar strony, orientację, marginesy, rozmiary pięciolinii wprost na wstążce i widzieć wszystkie zmiany w czasie rzeczywistym. Elementy notacji, które użyłeś w zapisie, są umiejscowione w górnym, bogatym, graficznym menu, więc możesz szybko do nich sięgnąć. Możesz też tworzyć sygnatury metrum, wybierając klawisz T, wpisać górną i dolną wartość i zatwierdzić przez Enter.
Dostęp z klawiatury
Do każdej funkcji na wstążce masz dostęp przez odpowiednie skróty klawiaturowe. Nie martw się jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, który pamięta wiele skrótów z poprzednich wersji Sibelius. Z małymi wyjątkami będą one działały tak samo. Wszystkie skróty możesz też spersonalizować po swojemu.
Pasek stanu
Pasek stanu dokumentu na dole w każdej wersji Sibelius daje szybki dostęp do opcji widoku dokumentu takich jak zoom i panorama. Pokazuje także użyteczne informacje o nutach w tym ilość taktów, długość zaznaczenia w taktach, czas, ukryta harmonia wybranych nut i inne.
Zrób to łatwiej
Sibelius ma 2 opcje które oszczędzają czas przy wpisywaniu nut. Możesz włączać lub wyłączać znaki slurs i harpins podczas wpisywania. Wprowadź jedną nutę i wybierz przycisk S aby włączyć slur i wprowadź kolejne nuty - Sibelius automatycznie dopasuje ten znak do kolejnej wpisanej nuty. Kiedy chcesz zatrzymać wybierz Shift-S. To działa dla każdego rodzaju linii i oszczędza mnóstwo czasu. Jeżeli potrzebujesz włączyć znaki tuplet, wprowadź pierwszą nutę dla pierwszego tupletu i wybierz stworzony przez siebie skrót do łączenia w tuplety. Następnie wprowadź więcej nut i kiedy już dojdziesz do końca Sibelius stworzy go automatycznie jeżeli wybierzesz ten skrót ponownie.
Optymalny widok
Producenci programu rozumieją, że wielu użytkowników używa swoich ulubionych laptopów i monitorów. Dlatego interfejs graficzny Sibeliusa został zaprojektowany aby pozwolić skupić się na tworzeniu muzyki oraz ukryć informacje na ekranie które są potrzebne do wyświetlenia okazjonalnie.
Workspace po twojemu
Sibelius działa jak inteligentny asystent który ułatwia twoją pracę. Teraz program zapamiętuje co dokładnie robiłeś ostatnio gdy pracowałeś nad projektem, przywraca powiększenie, pokazuje gdzie ostatnio pracowałeś oraz przywraca zakładki dokumentów, rozmiar okna, jego pozycję, opcje widoku i inne. Oczywiście masz pełną kontrolę nad środowiskiem programu przez rozbudowane opcje, którymi dokładnie określisz jak program ma wyglądać do wyświetlania nowych i aktualnych nut.
Pełny ekran - tylko w Sibelius
Sibelius zawiera tryb pracy pełnoekranowej, która ukrywa pasek zadań Windows i pasek menu Windows i Mac. Sibelius poświęca maksymalną powierzchnię ekranu aby pokazać najwięcej zapisu nutowego jak to możliwe. Tryb pełnoekranowy nie kłóci się z innymi aplikacjami i zobaczysz że w tym trybie praca może być bardziej wciągająca, tak jakbyś pracował na wirtualnym rękopisie.
Dokowane panele
Kiedy masz otwarte wiele okien na raz jak linijka czasu, mikser, okno klawiatury, okno gryfu gitary, panel pomysłów muzycznych nie musisz robić kompromisów na ekranie aby mieć szybki dostęp do potrzebnych rzeczy. Panele w Sibeliusie są dokowane i możesz je aranżować na brzegach ekranu aby nie przysłaniały twojego projektu. Możesz też ukryć lub przywołać wszystkie panele za pomocą jednego kliknięcia aby nie rozpraszały cię podczas pracy.
Pełny mikser
Sibelius posiada zaawansowany mikser z przejrzystymi suwakami tak jak w prawdziwym urządzeniu. Domyślnie mikser jest dokowany na dole ekranu i pokazuje suwaki oraz ich poziom. Powiększ go nieco a pokażą się pokrętła panoramy i przyciski solo/mute. Jeżeli powiększysz go jeszcze bardziej zobaczysz zaawansowane opcje takie jak zmiana urządzenia grającego, kanał i brzmienie. W pełni powiększone okno pokazuje kontrolery do zintegrowanych efektów i szyny FX Bus. Możesz go także ukryć jednym przyciskiem.
Inspektor kontekstowy
Do zaawansowanej kontroli wyglądu i właściwości odtwarzania obiektów włącz inspektora kontekstowego za pomocą skrótu klawiszowego. Pojawi się okno pokazujące tylko te kontrolery które odnoszą się do wybranych przez ciebie obiektów, pozwalając na na szybkie dostosowanie ich z klawiatury. Kiedy zakończysz ustawienia naciśnij Enter a okno inspektora zniknie. Jeżeli chcesz możesz przypiąć okno inspektora do ekranu tak, że będzie widoczne przez cały czas. Treść okna zmienia się w zależności od wybranego przez ciebie obiektu, pokazując opcje które odnoszą się tylko do niego.
Profesjonalny tekst i narzędzia typografii
Korzystaj z najnowszej biblioteki czcionek OpenType, które zawierają zaawansowane ligatury i dołączaj ich do okien tekstowych z pełna obsługą DTP. Nie ma potrzeby eksportu projektu do oddzielnych aplikacji DTP - teraz możesz wiele z nich opracować w Sibeliusie.
Zaawansowana typografia
Sibelius dysponuje solidnymi narzędziami do edycji tekstu oraz mocny silnik renderowania, który zapewnia pikselową dokładność pomiędzy tym co wisisz na ekranie przy każdym powiększeniu a wydrukiem. Do tego zapewnia kontrolę typografii w profesjonalnej jakości. Odstępy między znakami i liniami, skalowane w pionie lub poziomie oraz subscript/superscript tekstu są dostępne z inspektora kontekstowego, pozwalając ci na dopieszczenie wyglądu tekstu z precyzją wydawcy
Ramki tekstu DTP
Twórz ramki tekstowe i wpisuj do nich tekst, mając oddzielą kontrolę nad dopasowaniem samych ramek na stronie oraz tekstem w środku. Wyrównaj do prawej ramkę tekstu zawierającą nazwę kompozytora i wyrównaj tekst w ramce do środka. Lub też stwórz notatkę edycyjną z pełną kontrolą tekstu. Dni kiedy ręcznie dodawałeś teksty dopasowując odstępy w liniach już minęły. Teraz możesz zmieniać kształt i rozmiar ramek tekstowych.
Hierarcha stylów - tylko w Sibelius
Szybko rób zmiany do grup styli tekstów, dzięki ich nowej hierarchii. Zmień na przykład czcionkę w stylu jednego tekstu i automatycznie kaskadowo zrób tą zmianę do wielu innych styli tekstów. W Sibeliusie zabiera to tylko moment aby zmienić czcionkę lub dopasować nowy styl. Sibelius także oferuje style liter, zaprojektowane tak, abyś mógł zmieniać większe partie tekstu. Używając styl liter możesz szybko eksponować tekst w zapisie nutowym, na przykład pochylając go. Jeżeli twój wydawca sugeruje pogrubienie tekstu, możesz szybko edytować styl liter, zmieniając pochylenie na pogrubienie w jednej operacji. Żaden program do notacji muzycznej nie oferuje takiej kontroli tekstu.
Od Monotype do Platin - tylko w Sibelius
Aby podkreślić nową funkcję typografi, Sibelius zawiera elegancką rodzinę czcionek OpenType nazwaną Platin. Czcionki Platin mają wybitną historię w drukach nutowych i są najważniejsze dla tekstów od kiedy Oxford University Press używa ich w swoich publikacjach. Wyróżniający wygląd czcionek Platin i kompaktowe rozmiary sprawiają że są idealne do typowych zastosowań dla tytułów i tekstów w nutach.
Import i eksport grafiki
Sibelius ułatwia import i eksport grafiki większości formatów plików, oraz daje możliwość dopasowania jej, aby stworzyć złożony widok zapisu nutowego do publikacji, do tworzenia materiałów dydaktycznych, książek instruktażowych i wielu innych. Możesz eksportować pełny projekt jako wysokiej jakości grafikę w formacie PDF do publikacji, plus oddzielne strony mniejszych sekcji w formatach EPS, PNG i SVG. Nigdy tak szybko i łatwo nie kończyło się pracy nad projektem w najwyższych standardach.
Perfekcyjne obrazki
Jest tak łatwo importować grafikę do Sibeliusa jak łatwo jest złapać ja myszką i opuścić tam gdzie ma się znajdować. Możesz importować dowolny obrazek w każdym standardzie w tym (BMP, GIF, JPG, PNG, TIFF, SVG) wrzucając je do projektu. Kiedy już zaimportowałeś obrazek do Sibeliusa, możesz dostosować kolor, jasność, kontrast i przenikalność. Obracaj obrazek, skaluj do rozmiaru jaki potrzebujesz, przycinaj lub przerzucaj w pionie i poziomie.
Wsparcie SVG
Sibelius natywnie obsługuje pliki SVG Scalable Vector Graphics. Są to wysokiej jakości grafiki wektorowe które wyglądają doskonale przy każdym powiększeniu. Użyj profesjonalnych programów jak Adobe Illustrator lub darmowe aplikacje jak Inkscape aby narysować dowolny kształt, który potrzebujesz i przenieść do Sibeliusa. Potem możesz wydrukować je w zapisie w dowolnym powiększeniu z perfekcyjną dokładnością.
Zewnętrzne Linki
Jeżeli są jakieś szczególne grafiki które potrzebujesz użyć w nutach jak logo, możesz zaimportować tą grafikę i podlinkować ją do zewnętrznego pliku. Jeżeli zewnętrzny plik jest później edytowany, zaimportowana grafika w Sibeliusie jest automatycznie aktualizowana. Jeżeli wyślesz swoje nuty do kogoś kto nie ma oddzielnego pliku nie martw się - Sibelius umieści ją w projekcie w dobrym rozmiarze, więc twoje nuty będą wyglądały świetnie, kiedy zostaną otworzone na innym systemie.
Używaj grafiki jak symboli
W Sibeliusie możesz użyć grafiki jako symboli. Zaimportuj ją w dowolnym formacie i połącz z istniejącym symbolem lub stwórz nowy. Ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.
Eksport do PDF jednym kliknięciem
Sibelius może wprost wyeksportować w profesjonalnej jakości plik PDF bez dodatkowych sterowników wydruków. Po prostu kliknij i wybierz czy chcesz eksportować cały sam dokument czy dokument wraz z partiami instrumentów w jednym skonsolidowanym pliku, lub też wszystkie partie jako oddzielne pliki PDF. Sibelius zapewnia także ulepszony eksport plików EPS z poprawionym podglądem obrazów TIFF, obsługę szerszego osadzenia czcionek, oraz nowy eksport plików SVG i PDF dla indywidualnych systemów lub stron projektu.
Pełna integracja ze Scorch
Eksportuj nuty w Sibelius bezpośrednio do aplikacji Scorch na twoim iPadzie (dostępna na iTunes) i korzystaj z pełnego interaktywnego odtwarzania. Możesz wykorzystać aplikację do ćwiczeń, do koncertów lub do publikowania twoich projektów. Sibelius automatycznie optymalizuje twoje nuty pod wyświetlacz iPada, szczególnie zwracając uwagę na orientację, ilość pięciolinii, rozmiar marginesów i inne
Sibelius online
Sibelius Cloud Publishing zwiększa twoje możliwości publikacji i sprzedaży twoich kompozycji online. Serwis Cloud Publishing to miejsce gdzie klienci mogą przeglądać, odtwarzać, transponować, zmieniać instrumenty i kupować nuty w przeglądarce lub na urządzeniach mobilnych Android, iOS a nawet Linux. Kiedy klient wybierze twoje nuty w twoim sklepie serwisu Sibelius Cloud Publishing do przeglądnięcia, twój sklep kontaktuje się z serwerem który generuje plik JPG pierwszej strony projektu zapisanego jako PDF i umieszcza go na stronie sklepu wraz z dodatkowymi opcjami. Klient może użyć ich do odtworzenia pierwszej strony a jeżeli projekt został zapisany na serwerze jako plik Sibeliusa, może go także transponować. Komenda Play jest wysyłana do serwera Cloud Publishing, który generuje playback audio z oryginalnego pliku Sibeliusa, używając wysokiej jakości sampli oraz silnika Espressivo 2.0 w chmurze. Odtwarzanie nie zależy od sampli w komputerze klienta, i urządzenia na którym odtwarza, czyli od mocy obliczeniowej i wydajności. Dlatego klient może cieszyć się doskonałym brzmieniem i jakością audio podczas odsłuchiwania. Jeżeli klient zakupi nuty serwer generuje wysokiej jakości plik do wydruku z użyciem czcionek Sibelius. Klient zobaczy podgląd wydruku i może użyć dodatkowych ostawień aby dostosować wydruk. Więcej informacji znajdziesz na stronie
Sibelius | Cloud Publishing
Profesjonalne brzmienia - tylko w Sibelius
Jeżeli dopracowałeś każdy szczegół w swoich nutach, to chcesz usłyszeć każdy niuans podczas odtwarzania. Sibelius posiada bibliotekę zawierającą ponad 3GB profesjonalnych brzmień w tym specjalnie nagraną orkiestrę symfoniczną, instrumenty rockowe i pop oraz wiele innych. Taka profesjonalna biblioteka jest dostępna tylko w Sibelius.
Brzmienia Sibelius
Sibelius Sounds nie są zwykłą biblioteką sampli. Ta kolekcja łączy ekskluzywne próbki z ręcznie wybranymi brzmieniami od ekspertów w przemyśle muzycznym aby zapewnić ci ponad 3GB profesjonalnych brzmień pokrywających każdą rodzinę instrumentów - od kompletnej orkiestry symfonicznej aż do specjalizowane brzmienia typu handbells i 27 stopowe organy kościelne.
Orkiestra AVID
Avid Orchestra to biblioteka brzmień, która powstała podczas nagrania jednej z najlepszych orkiestr w Europie. Każdy instrument ma w tej kolekcji swoją reprezentację, w tym również te nietypowe instrumenty jak Wagner tuba, alto flute, heckelphone i lithophone. Znajdują się tam także instrumenty przejściowe jak Baroque trumpet i oboe d’amore. Do dyspozycji jest komplet instrumentów smyczkowych w tym piękne instrumenty solowe, chamber i pełne sekcje. Wszędzie gdzie było to możliwe instrumenty zostały konsekwentnie nagrane z zestawem technik (legato, détaché, staccato, tenuto i trills) wraz ze specjalnymi technikami dla wielu instrumentów (double-tonguing dla fletu, mute dla instrumentów dętych i smyczkowych, tremolo dla instrumentów smyczkowych strings i inne). Rezultat to doskonale brzmiące, wysokiej jakości brzmienia orkiestrowe porównywalne do tych które możesz kupić od producentów sampli. Wszystkie są dostępne wraz z programem.
Licencjonowane brzmienia
Aby zapewnić najwyższą jakość Sibelius Sounds posiada także wyselekcjonowane brzmienia od specjalizowanych dostawców sampli. 27 stopowe organów pochodzą z E.M. Skinner Organ from Our Lady of Mount Carmel, Chicago, IL samplowane przez Milan Digital Audio – developera Hauptwerk, najwyższej klasy wirtualnych organów. Dla orkiestr marszowych i aranży zespołów perkusyjnych Sibelius posiada wybór brzmień marki Rumble i Fanfare z biblioteki Logic.
Wymagania komputera
Aby w pełni cieszyć się jakością Sibelius Sounds potrzebujesz 64 bitowy system operacyjny, kompatybilny z tym systemem procesor, szybki dysk oraz minimum 4 GB pamięci RAM
Ekspresja i odczucie rytmu
Z wyjątkową i całkowicie przeprojektowaną funkcją Expressivo 2.0, Sibelius daje całkowitą kontrolę nad dostosowaniem odczucia rytmu każdej oddzielnej części partytury, aby stworzyć bardziej ekspresyjne i realistyczne frazowanie. Dzięki lepszej interpretacji odtwarzania oznaczeń takich jak: ozdobniki, przednutki, oznaczenia tempa, cezury możesz usłyszeć każdy szczegół swojego utworu – to jest jeden ze sposobów, aby zainteresować słuchacza.
VST i Audio Units
VST (w Windows i Mac) oraz Audio Unit (w Mac) są standardem dla wysokiej jakości brzmień wirtualnych. Szeroki wybór instrumentów VST i Audio Unit jest dostępny od ogromnej ilości producentów - i Sibelius może odtwarzać nuty przy ich użyciu. Możliwości są nieograniczone - możesz użyć światowej sławy brzmień jak EastWest Quantum Leap Symphonic Orchestra, Vienna Symphonic Library, Synful Orchestra i wiele innych. Sibelius działa też z Kontakt Player i brzmieniami w jego formacie. Możesz tez użyć szeroki wybór efektów aby upiększyć swoje kompozycje (takie jak zaawansowane pogłosy, EQ, filtry, które możesz łączyć w łańcuchy i miksować razem). Łącz różne instrumenty VST i Audio Unit z efektami jednocześnie aby uzyskać wyjątkowe brzmienie instrumentów.
Zintegrowany Palyback
Sibelius posiada wysokiej jakości zintegrowany playback. Po prostu naciśnij spację i Sibelius odtworzy twoje nuty dla ciebie. Nasz opatentowany system SoundWorld automatycznie wybierze najlepsze brzmienia aby uczynić odsłuch tak realistyczny, jak tylko to możliwe. Łatwo jest dostosować palyback używając miksera, który posiada wysokiej klasy efekty w tym pogłos i chorus na każdej pięciolinii plus do 6 suwaków dla innych efektów (EQ, distortion, timbre, etc.) Wszystkie pozycje suwaków i ustawienia są zapisywane w projekcie, więc nie potrzebujesz ich ustawiać od nowa gdy go otwierasz.
Dyryguj swoimi nutami
Czas by wejść na podium. Funkcja Live Tempo pozwala ci odtwarzać nuty ze wszystkimi szczegółami i orkiestrowym wykonaniem. Po prostu naciskaj w tempie klawisz na klawiaturze komputera, klawiaturze MIDI lub pedałem możnym a Sibelius będzie podążał za twoim tempem. Każdy szczegół interpretacji jest nagrywany, więc możesz odtworzyć go także później, lub stworzyć plik audio lub MIDI twojego utworu. I tak samo jak prawdziwy dyrygent, możesz zmieniać paterny tempa w każdym miejscu, tak jak w prawdziwej orkiestrze. Możesz nawet nagrać oddzielne tempa dla rożnych powtórzeń sekcji. Jeżeli chcesz edytować twoje wykonanie, możesz skasować lub nagrać ponownie sekcje w Live Tempo lub odtworzyć całość z wyłączonym Live Tempo.
Espressivo i Rubato
Espressivo i Rubato są unikalnymi funkcjami które dodają eleganckiej ekspresji podczas odtwarzania nut w Sibeliusie. Espressivo robi subtelne poprawki w dynamice podczas frazowania a Rubato zmienia delikatnie tempo tak jak to robi żywy muzyk.
Łatwa współpraca i współdzielenie plików
W Sibelius dodano wszystkie funkcje mediów społecznościowych oraz udostępniania plików stworzonych w Sibelius i Sibelius First. Pozwala to na łatwiejszą współpracę z innymi osobami, oraz udostępnianie kompozycji tak aby usłyszał cię świat. Swoje kompozycje możesz udostępniać przez email, wysyłać i publikować jako nuty na witrynie ScoreExchange.com, a nawet publikować kompozycje jako pliki wideo w serwisach takich jak YouTube, Facebook oraz SoundCloud.
Eksport do plików video
Zapisz swoją kompozycję jako plik wideo do udostępnienia online lub jako DVD. Sibelius może eksportować pliki w różnych rozdzielczościach – nawet w 1080p, w formacie QuickTime w systemie Mac OS X (.mov) lub Windows Media Video w systemie Windows (.wmv). Dzięki temu każdy kto nie posiada programu Sibelius może zobaczyć i usłyszeć Twoje dzieło.